3 min czytania
Grzybica miejsc intymnych najczęściej nazywana jest drożdżycą lub kandydozą. Tą kłopotliwą chorobę wywołuje kilka rodzajów grzybów z gatunku Candida, najczęściej Candida albicans. Obecność grzybów z rodzaju Candida na skórze i błonach śluzowych zdrowego człowieka jest zjawiskiem naturalnym. Problem pojawia się dopiero wtedy, gdy spada odporność organizmu wskutek np. infekcji, przemęczenia, ciągłego stresu – to niestety powoduje, że grzyby namnażają się.
Najczęstsze przyczyny grzybicy pochwy i sromu
Zakażeniom grzybiczym sprzyja stosowanie antybiotyków (niszczą one wszystkie bakterie te złe i te dobre) i leków hormonalnych. Przyczyną kłopotów może być noszenie zbyt ciasnej i syntetycznej bielizny, która powoduje nadmierną wilgotność miejsc intymnych, którą uwielbiają grzyby. Chorobą tą można zarazić się też na basenie, w saunie czy szatni fitness klubu, a także używając ręcznika czy przyborów toaletowych osoby zakażonej. Grzybica częściej dokucza osobom przewlekle chorym na cukrzycę i kobietom w ciąży, wtedy pH miejsc intymnych zmienia się na przyjazne rozwojowi grzybów.
Objawy grzybicy miejsc intymnych
Objawami grzybicy są najczęściej dokuczliwy świąd lub pieczenie okolic intymnych, bolesność przy oddawaniu moczu lub współżyciu płciowym. W czasie trwania infekcji wargi sromowe są zaczerwienione i obrzęknięte co powoduje dyskomfort w normalnym funkcjonowaniu. Pojawiają się bezwonne, grudkowate upławy, wyglądem przypominające biały ser.
Leczenie grzybicy miejsc intymnych
Jak leczymy grzybicę? Podczas badania ginekologicznego lekarz pobiera wymaz z pochwy. Próbka wysyłana jest do laboratorium gdzie wykonywany jest posiew mykologiczny, na wyniki w zależności od pobranego materiału czeka się od 4 do 14 dni. W leczeniu stosuje się leki przeciwgrzybicze w formie kremów, tabletek lub globulek dopochwowych wskazanych prze lekarza ginekologa. Taka terapia trwa od kilku dni do 2 tygodni. Lekarz zaleca środki lecznicze miejscowe lub doustne. Jeśli współżyjesz, leczyć się powinien również twój partner.
UWAGA: Grzybica lubi powracać, zwłaszcza jeśli jest niedoleczona lub niewłaściwie leczona. Zwykle wtedy infekcje są znacznie silniejsze i trudniej je pokonać. Pamiętaj, że nie wolno jej lekceważyć.
Literatura:
[1] July 2014, Postepy Mikrobiologii 53(3):229-240
[2] Erkiert-Polguj Anna; Burzyńska Anna; Waszczykowska Elżbieta; Mykologia Lekarska, 2008, tom. 15 Wydanie 4, s205-208.